Czasem znów jest mi smutno

Posted by admin on 10 czerwca 2016 in Psychologia |

Depresja to choroba, której można się pozbyć na zawsze, ale bywa też, że co jakiś czas powraca. Czasami mam obawy, że to właśnie mnie się przytrafi, że znów pojawi się te niemoc i smutek.

Choć moje dni są wypełnione różnymi pracami i spotkaniami, to czasami zdarza się, że mam gorszy nastrój. Wiem, że taka chandra może zdarzyć się każdemu, tyle tylko, że moja głowa zaraz szuka objawów nawracającej depresji. Kilka dni rozleniwienia, łezka w oku czy gorsze samopoczucie, a już mam ochotę iść do lekarza i powiedzieć, że depresja wróciła.

 

O tym jak trudno jest żyć z chorobą, która w każdej chwili może wrócić wiedzą chyba tylko sami chorzy i może ich najbliżsi. To trochę tak jak z alkoholikami, chorymi na nowotwory czy z wyleczoną padaczką. Niby jest się zdrowym, ale każdy drobiazg wydaje się świadczyć o nawrocie choroby. Czasami jest tak, że to nawet nie objaw samej choroby, a tylko jakiś drobiazg nie mający wiele wspólnego z samym schorzeniem. W przypadku alkoholików czasami sama butelka sprawia, że ma się wrażenie iż choroba wraca. W przypadku epileptyków – głośne dźwięki czy lampa błyskająca na dyskotece. Osoby z nowotworami przeraża nierzadko kaszel, katar czy podwyższona gorączka.

Tak samo jest z depresją. Każdy gorszy dzień,  niepowodzenie, łzy, które są czymś naturalnym zdają się zapowiadać nawrót choroby.

Jak rozpoznać objawy depresji ?

 

Tagi: , ,